Przejdź do stopki

Konkurs na projekt rzeźb „owieczek”

Konkurs na projekt rzeźb „owieczek”

Treść

Konkurs na projekt rzeźb „owieczek” w przestrzeni miejskiej

 

Szczawnica chce wzbogacić swoją przestrzeń o symbol, który będzie ozdabiał miasto i przyciągał turystów niczym krasnale we Wrocławiu czy koziołki w Lublinie. Decyzją uczestników internetowej sondy tym symbolem będzie owieczka.

Wyobraźcie sobie spacer po Szczawnicy, gdzie na każdym rogu można natknąć się na sympatyczne figurki owieczek, które będą opowiadają historie regionu. Będzie to nowa propozycja turystyczna – specjalny szlak, który ma szansę stać się kolejną wyjątkową atrakcją Miasta i Gminy Szczawnica. 

 

Idea konkursu:

Szczawnica to urocze miasteczko, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, od wyjątkowych skarbów kultury górali pienińskich, po jedyną w swoim rodzaju zdrową wodę mineralną. Ta nietuzinkowa oferta turystyczna sprawia, że co roku do Szczawnicy, Szlachtowej i Jaworek przyjeżdża rzesza turystów. Ideą konkursu na rzeźbę owieczki jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej ciekawego projektu symbolu, który nawiązywać będzie do charakteru wskazanej części uzdrowiska.

 

Rzeźby mają pojawić się w 10 lokalizacjach:

 

1. Park Dolny (fot. 1)

2. Przystań flisacka w Szczawnicy (fot.2)

3. Ul. Zdrojowa w Szczawnicy (fot. 3)

4. Plac Dietla (fot. 4)

5. Promenada spacerowa (fot.5)

6. Parking kościelny w Szlachtowej (fot.6)

7. Ryneczek w Jaworkach (fot.7)

8. Stacja Dolna Kolejki na Palenicę (fot.8)

9. Alejka przy Dworcu Gościnnym (fot.9)

10. Plac przy DH Halka (fot. 10)

 

Symbol ma nawiązywać zarówno formą jak i materiałem do tradycji oraz postrzegania Szczawnicy jako miejscowości górskiej i uzdrowiskowej. Same rzeźby mają stać się integralną częścią miasta i w przyszłości służyć do organizowania specjalnych wycieczek „Szlakiem Owieczek”, gier plenerowych czy stworzenia mapy dla turystów poszukujących kolejnych obiektów połączonych oczywiście ze zwiedzaniem Szczawnicy.

 

Warunki uczestnictwa w konkursie

 

Uczestnikami konkursu mogą być artyści rzeźbiarze, studenci V roku i absolwenci kierunku rzeźby na Wydziale Rzeźby, architekci oraz studenci V roku i absolwenci Wydziału Architektury. Uczestnikiem może być jedna osoba lub zespół autorski.

Co istotne, sam symbol ma przybrać formę niewielkiej rzeźby, instalacji, współgrającej z otaczającą go infrastrukturą i krajobrazem.

 

Zgłoszenia

Na kartę zgłoszenia i pracę konkursową w formie prezentacji czekamy do 15 listopada 2024 roku. Prace Konkursową należy dostarczyć na adres Organizatora: Urząd Miasta i Gminy Szczawnica.

 

Nagroda

Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w kwocie 10 000 zł brutto.

 

Szczegółowe informacje

Regulamin ogólnopolskiego konkursu

Karta Zgłoszenia