Przejdź do stopki

Harkany

Treść

W dniu 19 lipca 2002r. podpisana została oficjalna umowa współpracy między Szczawnicą i Harkany na Węgrzech.
HARKÁNY - miejscowość uzdrowiskowa położona na południu Węgier, niedaleko granicy z Chorwacją, 26 km od Pécs. Korzystne położenie geograficzne sprawia, że jest to jeden z najbardziej nasłonecznionych zakątków kraju. Miasto znane jest przede wszystkim dzięki kąpielisku termalnemu, z którego źródeł płyną aktywne wody siarkowe o temperaturze 62C.

 

      

 

Według legendy, to diabeł zaorał wzgórze Szársolmlyó, a za jego pługiem wytrysnęła siarkowa woda, która obecnie jako jedyna w świecie zawiera sulfidon w postaci gazu i czyni Harkány uzdrowiskiem światowej sławy już od 200 lat. Stosowanie wody termalnej zaleca się przy wszystkich formach reumatyzmu, chronicznych chorobach dermatologicznych, złamaniach, kuracji powypadkowej. Woda ta leczy także zapalenia stawów, nerwów, choroby kobiece, a w formie kuracji pitnej polecana jest przy problemach żołądkowych. Kąpielisko termalne czynne jest przez cały rok.

      

W 13 hektarowym parku znajduje się plaża z siedmioma basenami o temperaturze wody od 26 do 37 C (baseny z wodą leczniczą, basen pływacki), zjeżdżalnie, sauna, solarium, kompleks leczniczy z gabinetami lekarskimi i zabiegowymi. Zimą i podczas chłodnych dni można odpoczywać w pawilonach wybudowanych obok basenów kąpielowych z wodami leczniczymi i wyposażonych w leżanki. W wannach kąpielowych i basenach na terenie plaży i kąpieliska leczniczego, stosuje się zarówno terapię wodną jak i błotną. Prowadzone jest tu również leczenie hydro- i elektroterapeutyczne, które nadzorują lekarze.

        

           

      

Przybywającym do Harkány goście mają możliwość wyboru najbardziej odpowiedniej z wielu form zakwaterowania. Na terenie miasta znajduje się osiem hoteli, wygodne prywatne pensjonaty, dwa kempingi i reprezentujący wysoki poziom kwatery prywatne. Poza możliwością kąpieli Harkány i jego okolice polecają przebywającym na terenie uzdrowiska gościom liczne możliwości aktywnego spędzania czasu.

 

W lutym odbywa się tradycyjnie "Pożegnanie diabła" - pożegnanie zimy, ponadto Festiwal Zielonych Świątek, Festiwal Kąpieliska, Festiwal z okazji Winobrania co stwarza turystom, wczasowiczom możliwość rozrywki i miłego spędzania czasu. Wyznaczona trasa rowerowa o długości kilku kilometrów pozwala dostrzec przepiękne krajobrazy oraz zabytki kultury i historii /zamek w Siklós, kościół Mariagyűd/.

                   

 

 

www.harkany.hu