Przejdź do stopki

3 edycja Opery pt. "Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda" Karola Kurpińskiego przeszła już do przeszłości.

3 edycja Opery pt.

Treść

3 edycja Opery pt. "Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda" Karola Kurpińskiego przeszła już do przeszłości.
Wydarzenie odbyło się 13 sierpnia 2021r. o godz. 20:00 na dziedzińcu zamku w Czorsztynie. Tak jak w poprzednich edycjach, na miejsce wydarzenia przybyło wielu zainteresowanych tą niezwykłą sztuką.
Swoją obecnością zaszczycili owe wydarzenie takie osobistości jak Jan Hamerski z małżonką- Senator, Wojciech Piech z małżonką - Sekretarz Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Tadeusz Zaremba - Dyrektor Generalny Urzędu Województwa Małopolskiego, Bogusław Waksmundzki - Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego, Pani Poseł Anna Paluch, wójtowie i burmistrzowie gmin Czorsztyn, Krościenko nad Dunajcem, Szczawnicy oraz wielu innych znamienitych gości.
Całość wydarzenia możliwa była dzięki uprzejmości Dyrektora Pienińskiego Parku Narodowego Michała Sokołowskiego, który po raz trzeci wyraził zgodę na realizację powyższego projektu właśnie na dziedzińcu Ruin Zamku w Czorsztynie, który jest nierozerwalną częścią libretta sztuki K. Kurpińskiego.
Fundusze na organizację Opery, zostały przyznane Stowarzyszeniu LGD „ Gorce-Pieniny” z Krajowego Funduszu Celowego, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w programie KULTURA DOSTĘPNA.
Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpienia Prezesa Stowarzyszenia LGD „Gorce-Pieniny” Tomasza Hamerskiego, witającego wszystkich przybyłych. Funkcję przewodnika wydarzenia przejął Pan Piotr Gąsienica, znany i ceniony konferansjer pochodzący z Pienin. Z kolei Pani Barbara Węglarz - Dyrektor Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej przybliżyła wszystkim przybyłym krótką historię Ruin Zamku w Czorsztynie.
Trzecia odsłona tego dzieła ponownie odbyła się w nietypowym jak na operę miejscu tj. dziedziniec na ruinach Zamku w Czorsztynie. Pierwsza odbyła się w lipcu 2016 a druga w 2019 roku. Obie edycje odniosły wielki sukces w Pieninach. Nowatorski pomysł wystawienia opery w autentycznym miejscu, w którym osadzona jest akcja libretta odbił się szerokim echem w całym regionie, a nawet poza nim. Były to pierwsze w historii takie wykonania tej opery. Koncertem zainteresowali się zarówno mieszkańcy Pienin, jak i liczni turyści. Bez wątpienia spektakl przyczynił się do promocji całego regionu pienińskiego, z drugiej strony był atrakcją dla miejscowych, którzy nie mają zbyt wielu okazji do uczestniczenia w tego typu wydarzeniach w Pieninach.
Do udziału w tegorocznym projekcie ponownie zaproszeni zostali wybitni artyści, muzycy i aktorzy, którzy gwarantują wybitne i nowatorskie wykonanie dzieła Karola Kurpińskiego. Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną oraz śpiewaków poprowadzi uznana dyrygentka Agnieszka Kreiner. Dyrygowała m.in. w Operze Krakowskiej i Śląskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie, pełniła także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Lubelskiej. Spektakl wyreżyserował Błażej Peszek, ceniony aktor Teatru Starego w Krakowie i wykładowca tamtejszej Akademii Muzycznej.
Solistami i pomysłodawcami projektu są młodzi śpiewacy, rozpoczynający swoją drogę artystyczną, mogący jednak pochwalić się już współpracą z największymi instytucjami muzycznymi i zespołami w Polsce m.in. Pani Ewa Walkowska ze Szczawnicy - która poza funkcją solistki, stanowiła oparcie organizacyjne dla Stowarzyszenia w kwestii oprawy muzycznej (w operze, jako solistka, mezzosopran) Pani Maria Małgorzata Złotek z Krakowa, wspomagająca prace organizacyjne przy wydarzeniu(w projekcie solistka, sopran), Krzysztof Michalski, Michał Czok oraz Klaudiusz Leśniak.
Aranżację tego niezwykłego wydarzenia wsparły  również dzieci i młodzież z zespołu wokalnego „Muzyczny Przystanek” ze Szczawnicy, podopieczni Ewy Walkowskiej. Podczas spektaklu, Aleksandra Mastalska, Alicja Mastalska, Zofia Szczepaniak, Natalia Ciesielka odegrały w cudowny sposób role duchów upiorów.
Wydarzenie przyciągnęło wielu sympatyków muzyki poważnej, choć zabarwienie samej sztuki, znakomicie wyreżyserowanej przez Błażeja Peszka, było nieco humorystyczne. Dlatego też, przyjemność z odbioru mieli i dorośli i dzieci. Okoliczności zbliżającego się mroku nad Jeziorem Czorsztyńskim, tajemniczość płynąca z aranżacji i oświetlenia spektaklu, w cieniu ruin zamku, genialna charakteryzacja solistów oraz wybitne wystąpienie Tatrzańskiej Orkiestry Kameralnej, wpłynęły na niezwykłą atmosferę wydarzenia.

3 edycja Opery „Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda” K. Kurpińskiego przeszła do przeszłości, lecz za zawsze pozostanie w pamięci artystów, gości, mieszkańców oraz turystów, którzy z zachwyceniem uczestniczyli w tym wybitnych spektaklu.
Do zobaczenia za rok.

Udostępniono w formie dosłownej.
Źródło: LGD Gorce-Pieniny