Trwają prace przy rewitalizacji zabytkowego Cmentarza Szalayowskiego w Szczawnicy. Główną osią robót jest wytyczenie i wykonanie alejek, pozwalających bezpiecznie poruszać się po terenie Cmentarza.
Alejki poprowadzone będą z kamienia naturalnego, w możliwie nieinwazyjny dla terenu sposób. Dzięki zachowaniu sporej przestrzeni fug, które przerastać mają trawy, uzyskany będzie efekt nawiązujący do czasów dawnych i klimatu starego cmentarzyska.
Alejki mają być oświetlone za pomocą rozmieszczonych w ich ciągu lamp, co wyeksponuje teren i będzie zapraszać do odwiedzin, a jednocześnie uchroni cmentarz przed wandalizmem. Dodatkowo oświetlona z zewnątrz ma zostać niedawno odnowiona Kaplica Szalaya, której jasna elewacja będzie z daleka przyciągać wzrok przechodniów. Wykonane zostaną również prace pielęgnacyjne przy drzewostanie obiektu, oraz konieczna ze względu na stan części drzew wycinka - jako rekompensatę przyrodniczą wykonane mają zostać nasadzenia zastępcze.
Cmentarz powstał mocą zarządzenia austriackich władz wydanego w roku 1784, kiedy wprowadzono zakaz chowania zmarłych na cmentarzach przykościelnych. Pierwsze pochówki pochodzą z roku 1832, jednak już w 1879 roku, ze względu na szybki rozwój Szczawnicy, i ten teren przestał spełniać cesarskie wymogi dotyczące lokalizacji cmentarzysk na uboczu. Cmentarz finalnie zamknięto w roku 1895, kiedy otwarto nowy cmentarz parafialny. Wieczny odpoczynek znalazło na nim wielu znakomitych mieszkańców i przyjaciół Miasta, między innymi Franciszek Tomanek z rodziną, Jan Zielonka, Ludwika Rapacka, nie wspominając oczywiście o Józefie Szalayu, którego szczątki spoczęły w krypcie pod Kaplicą.
Teren cmentarza obejmuje około 0,3 ha, i znajdują się na nim liczne nagrobki z piaskowca, utrzymane w stylu neogotyckim, neobarokowym i eklektycznym, odpowiednio do epoki dokonanego pochówku. Wiele spośród ok. 50 nagrobków na cmentarzu posiada elementy metalowe, szczególnie żeliwne, niektóre są odgrodzone kutymi kratami. Nieregularny układ rozmieszczenia grobów podkreśla dawny charakter cmentarza.
Budowa alejek dofinansowana jest ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Edycja 2 w ramach Polskiego Ładu. Całkowity koszt inwestycji to ponad 372 tysiące złotych, z czego niecałe 40% stanowi dofinansowanie.











