wróć
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe, które obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Ustanowiono je w 1919 roku, a ponownie przywołano w 1990.
Uznaje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - po konstytucji amerykańskiej z 1787 r. - nowoczesną, spisaną konstytucją, czyli aktem o najwyższej mocy prawnej w państwie.
To już drugi rok z rzędu kiedy przez panującą epidemię koronawirusa, obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja zostają ograniczone do minimum. Władze samorządowe Szczawnicy w składzie: Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica - Pan Grzegorz Niezgoda oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczawnicy – Pan Kazimierz Zachwieja złożyli symboliczne wiązanki oraz zapalili znicze pod pomnikiem poległych partyzantów Armii Krajowej na Przysłopie a także przy grobie tragicznie zmarłej rodziny Fijas oraz Dychała. Ponadto Burmistrz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej i Sekretarzem UMiG Szczawnica złożyli wiązanki oraz zapalili znicze pod pomnikami Pamięci na Starym Placu Kościelnym, aby oddać hołd i cześć wszystkim, którzy walczyli za Ojczyznę.

 

GALERIA