Przejdź do stopki

Odnowa i rozwój wsi Jaworki

Treść

Odnowa i rozwój wsi Jaworki” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 działanie 313,322,323.
Głównym celem projektu jest przywrócenie dawnych i nadanie nowych funkcji centrum wsi Jaworki, sprowadzenie ruchu turystycznego z okolic szlaków do centrum wsi i podniesienie atrakcyjności turystycznej Jaworek. Wniosek otrzymał dofinansowanie w wysokości 500 000,00 zł.


W ramach projektu planuje się wydzielenie placu w sposób umożliwiający bezpieczne oddzielenie części przeznaczonej na pobyt ludzi od części przeznaczonej dla ruchu pojazdów. W ten sposób powstały mini rynek zapewniłby wytchnienie gościom oraz miejsce np. do organizowania wystaw plenerowych, koncertów.
Pobielony mur ożywiony podświetlanymi kamiennymi wieżyczkami zwieńczonymi gontowymi, stożkowymi dachami bezpośrednio nawiązuje do starej zabudowy wiejskiej rusnackich Jaworek, jednocześnie nadając rustykalny charakter miejscu. Elementem nowoczesnym są fantazyjne kamienne schody (z rampą dla niepełnosprawnych) zachęcające swoimi biegami do zejścia na placyk.
Surowa tradycyjna kolorystyka muru ożywiona jest kwietnikami z roślinami skalniakowymi. Rośliny te dodatkowo wzbogacają centralne miejsca siedzisk (ławek) nawiązujących do charakteru obiektu. Pośrodku placu znajduje się słup stylizowany na XIX – wieczny słup ogłoszeniowy, nawiązujący jednak detalem do architektury górskiej, wykończony kamieniem i podświetlony od środka. Na tym słupie oraz wbudowane w mur znajdują się tablice z krótkimi historiami czterech rusnackich wsi oraz ze wskazaniem dodatkowych atrakcji i ciekawostek oferowanych przez Jaworki.
Dzięki temu plac spełni funkcję wypoczynkową. Jednocześnie zachęci turystów do udania się w głąb wsi. Mieszkańcom Jaworek pozwoli na organizowanie imprez  plenerowych (obecnie nie ma takiego miejsca w Jaworkach). Dopełnieniem wystroju placu będzie umieszczenie stylowych żeliwnych ławek, kilku latarni oraz nawierzchnia z kostki brukowej.

„To kolejny etap inwestycji planowanych na terenie Jaworek. Jego uzupełnieniem będzie przebudowa najważniejszych dróg i chodników o obrębie centrum Jaworek, co niewątpliwie podniesie estetykę tego miejsca, ale przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i turystów licznie odwiedzających Jaworki” – przekonuje Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

Centrum Jaworek - obecnie (04.04.2008r) Projekt centrum wsi Jaworki

 


 W dniu 23.11.2009 został ogłoszony przetarg na roboty budowlane.


W dniu 20.01.2010r została podpisana umowa z wykonawcą na roboty budowlane.

Konsorcjum:
REM – BUD Krzysztof Kosal, Józef Kmiecik
Ul. Słowacka 11
33-300 Nowy Sącz

Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo – Usługowe „BUDEKO”
Inż. Janusz Lupa
Ul. Staromiejska 28
33-300 Nowy Sącz

 


GALERIA ZDJĘĆ - przed realizacją    (26 marca 2010 r.)

GALERIA ZDJĘĆ - prace w trakcie realizacji    (aktualizacja 30 lipca 2010 r.)

GALERIA ZDJĘĆ -  po zrealizowaniu    ( 03 sierpnia 2010 r.)

FILMIK - nowy image Jaworek (23.06.2010r)

FILMIK - Jaworki z nową atrakcją (10.08.2010r)

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013