Przejdź do stopki

Powięcenie i otwarcie nowej Szkoły Muzycznej w Jaworkach

Powięcenie i otwarcie nowej Szkoły Muzycznej w Jaworkach

Treść

21.09.2018 r. rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Państwowej Szkole Muzycznej w filii w Jaworkach miało wyjątkowy charakter. Połączone było z poświęceniem i otwarciem nowej szkoły, która od tego roku szkolnego będzie się mieściła właśnie w budynku dawnej szkoły podstawowej wyremontowanej i przebudowanej przez Ministerstwo Kultury za sprawą Państwowej Szkoły z Nowego Targu.
22 stycznia 2014 r. nastąpiło podpisanie umowy, na podstawie której Burmistrz Miasta i Gminy Grzegorz Niezgoda przekazał  budynek dawnej Szkoły Podstawowej w Jaworkach Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu celem utworzenia właśnie w nim filii tejże szkoły.
Wśród zaproszonych gości na  uroczystość przybyli Pani Poseł  Anna Paluch, Senatorowie Stanisław Hodorowicz i Jan Hamerski, Pani Sekretarz Miasta Nowy Targ Stanisława Szołtysek ,członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda, oraz  Sekretarz Tomasz Ciesielka, Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Zachwieja wraz z radnymi, Pani Sołtys z Jaworek Bożena Solecka , Dyrektor MOK w Szczawnicy Tomasz Hurkała , oraz dyrektorowie szkół, rodzice, nauczyciele i uczniowie.
Uroczystości rozpoczęły się mszą Św. w kościele w Jaworkach celebrowaną przez proboszcza Tadeusz Wojciechowskiego oraz ks. Grzegorz Salamona (wychowanka szkoły) a później wszyscy goście przeszli do nowego budynku gdzie miało miejsce uroczyste otwarcie, przemówienia i gratulacje oraz występ artystyczny uczniów szkoły i Aleksandry Hurkały - laureatki wielu konkursów pianistycznych, wychowanki szczawnickiej placówki.

Filia Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczawnicy istnieje od 1965 r. Pierwszą siedzibą był budynek przy ul. Pomiednik 6. Kolejną siedzibą Szkoły był budynek Szkoły Podstawowej nr.1 przy ul.Jana Wiktora, , jednak zniszczony, wiekowy budynek nie nadawał się już do użytkowania. Od 2013 roku Szkoła korzystała z gościnności sal Gimnazjum Publicznego, a obecnie Szkoły Podst.nr.2  przy ul. Głównej przez kolejne 5 lat.

Obecnie szkoła rozpoczyna nowy etap w swojej historii.
Do Szkoły Muzycznej uczęszczają dzieci zarówno ze Szczawnicy, z Jaworek, Szlachtowej a także z Krościenka a nawet z Grywałdu.