Przejdź do stopki

„Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”

Treść

„Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”

 

Sytuacja wywołana konfliktem zbrojnym w Ukrainie, zobowiązała samorządy lokalne oraz regionalne, na terenach których występuje zjawisko relokacji uchodźców, do zapewnienia pomocy obywatelom Ukrainy nie tylko w wymiarze socjalno-bytowym, ale również  edukacyjnym.

W odpowiedzi na kryzys migracyjny związany z działaniami wojennymi prowadzonymi w Ukrainie Województwo Małopolskie - Departament Edukacji realizuje obecnie projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”, którego celem jest wsparcie potencjału małopolskich organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe kształcenia ogólnego i zawodowego oraz placówki oświatowe w organizacji nauki i wsparcia uczniów ukraińskich w funkcjonowaniu w środowisku szkolnym.

W ramach przedmiotowego projektu Miasto i Gmina Szczawnica pozyskało środki finansowe w kwocie 83.117,00 zł, które przeznaczone zostaną na wielowymiarowe wsparcie działań w obszarze edukacji.

Zadanie grantowe, którego realizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w zasadniczej mierze koncentruje się na działaniach o charakterze integrującym środowisko uczniów z Polski i Ukrainy, poprzez grupowe zajęcia teatralne rozwijające talenty artystyczne, a także szereg działań związanych z turystyką promującą walory Małopolski, które przewidują organizację pieszych oraz autokarowych wycieczek, do najciekawszych miejsc na terenie naszego województwa.  

Ponadto problemy z opanowaniem wymagań edukacyjnych, wynikające z bariery językowej wskazały na konieczność organizacji zajęć wyrównawczych dla uczniów z Ukrainy, którzy tego wymagają ze względu na różnice programowe, czy też różnice w poziomie wiedzy
i umiejętnościach uczniów. Zajęcia o charakterze wyrównawczo-przedmiotowym prowadzone są w języku polskim i odbywają się w grupach dostosowanych do poszczególnych etapów edukacyjnych. 

Zadanie grantowe przewiduje również zakup pomocy dydaktycznych w postaci mikroskopów stereoskopowych, które wykorzystywane będą zarówno podczas lekcji określonych
w planie nauczania jaki i podczas dodatkowych zajęć wyrównawczych, które przewidziane zostały do realizacji w ramach niniejszego grantu.

 

Termin zakończenia realizacji zadania przewidziany został na dzień 30 czerwca br.

 

Projekt dofinansowany w ramach 15 Osi Priorytetowej – REACT- EU (EFS) dla sprostania wyzwaniom migracyjnym, Działanie 15.2 REACT-EU dla sprostania wyzwaniom migracyjnym – pakiet edukacyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.