Już w sierpniu kolejna opera plenerowa w Pieninach z pomocą finansową Miasta i Gminy Szczawnica.
Treść
Organizacja wydarzenia pn. „ Opera „Janek” Władysława Żeleńskiego w Pieniach jest możliwa dzięki dofinansowaniu pochodzącemu ze środków Miasta i Gminy Szczawnica , w ramach zadania publicznego pn. Kultura, Sztuka, Ochrona Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny” złożyła wniosek 10.03.2023r. w ramach konkursu „Kultura, Sztuka, Ochrona Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego” organizowanego przez Miasto i Gminę Szczawnica na realizację zadań publicznych dla organizacji pozarządowych.
Wniosek dotyczył organizacji wydarzenia operowego na terenie gminy Jaworki, i w swoich założeniach miał pokryć część kosztów organizacji tego wydarzenia. Pozostałe koszty organizacji wydarzenia pochodzą z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna oraz ze środków własnych stowarzyszenia.
Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i został dofinansowany w kwocie 6 000 zł.
Tegorocznymi partnerami w organizacji spektaklu są:
- Centrum Kultury, Promocji i Sportu w Szczawnicy
- Gmina Krościenko nad Dunajcem
- Gmina Czorsztyn
- Gmina Ochotnica Dolna
Opera „Janek” Władysława Żeleńskiego to już 5 edycja organizacji oper plenerowych na terenie Pienin i Gorców realizowanych przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”. Widzowie będą mieć okazję podziwiać spektakl w Jaworkach 23 sierpnia 2023r. w amfiteatrze.
Libretto nawiązuje do legendarnego góralskiego zbójnika - Janosika, wg podań zamieszkującego tereny Pienin na granicy polsko-słowackiej; postać Janosika w rzeczywistości jest postacią historyczną, a na podstawie jego biografii stworzono podanie o zbójniku, który odbierał majątek bogatym i rozdawał go biednym. W muzykę natomiast wplecione będą autentyczne motywy góralskie. Akcja "Janka", z kolei rozgrywać się będzie na hali w górach oraz w góralskiej chacie.
Opera Władysława Żeleńskiego "Janek" jest obecnie dziełem praktycznie zapomnianym, w teatrach nie jest grana od ponad 20 lat, w związku z tym, podejmujemy próbę odświeżenia tego spektaklu, w miejscu żywo związanym z życiem i historią Janosika. Okoliczne pagórki, zielone pastwiska będą tworzyć naturalną scenerię wydarzenia, tworząc niezapomniane wrażenia.
Wydarzenie odbędzie się w formie plenerowej, dając szansę na zwiększenie dostępności dla odbiorców ze Szczawnicy i okolic.
Organizator oraz partnerzy zapraszają wszystkich tych, którzy często korzystają z wydarzeń operowych, oraz tych, którym na co dzień ta forma jest nieosiągalna lub całkiem nieznana. W związku z tym, że impreza będzie miała charakter niekomercyjny - nie będzie biletowana, każdy będzie miał szansę na udział w widowisku.
KILKA SŁÓW O POPRZEDNICH EDYCJACH
Pierwsze 3 edycje realizowane były na Zamku w Czorsztynie w operze pn. „Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda” Karola Kurpińskiego. Zachęceni sukcesem poprzednich edycji została zrealizowana kolejna pn. „Król Pasterzy” Oskara Kolberga, organizowana w Krościenku nad Dunajcem w Amfiteatrze pod Wierzbami.
Spektakle te zostały bardzo pozytywnie odebrane przez turystów, media oraz mieszkańców. Naszym wydarzeniem zainteresowały się takie media jak RMF Classic, RDN Małopolska, Podhale24, Radio Alex, Pieniny.info, PodhaleRegion oraz wiele innych.
Naszymi Partnerami w organizacji tego wybitnego wydarzenia byli: Pieniński Park Narodowy, Gmina Czorsztyn, Gmina Krościenko n.D., Miasto i Gmina Szczawnica, Gmina Ochotnica Dolna, ZEW Niedzica S.A., Kinga Pienińska, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem, Galeria Krzywa Jabłonka, Pieniński Bank Spółdzielczy, Muzeum Pienińskie, Empol S.A, Starostwo Powiatowe.
Koncertem zainteresowali się zarówno mieszkańcy Pienin, jak i liczni turyści. Bez wątpienia spektakl przyczynił się do promocji całego regionu pienińskiego, z drugiej strony był atrakcją dla miejscowych, którzy nie mają zbyt wielu okazji do uczestniczenia w tego typu wydarzeniach w Pieninach. W koncercie mogli także wziąć udział niepełnosprawni.
Do udziału w projekcie zaproszeni zostali wybitni artyści, muzycy i aktorzy, którzy gwarantują wykonanie o najwyższym poziomie:
- Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną oraz śpiewaków poprowadzi uznana dyrygentka Agnieszka Kreiner. Dyrygowała m.in. w Operze Krakowskiej i Śląskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie, pełniła także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Lubelskiej.
- Spektakl wyreżyseruje Błażej Peszek, ceniony aktor Teatru Starego w Krakowie i wykładowca tamtejszej Akademii Muzycznej.
- Solistami są młodzi śpiewacy, którzy obecnie są już cenionymi śpiewakami na arenie polskiej estrady, którzy nieprzerwanie kontynuują swoją drogę artystyczną, mogący pochwalić się już współpracą z największymi instytucjami muzycznymi i zespołami w Polsce. Jesteśmy przekonani o wysokiej jakości planowanego przedsięwzięcia. Wśród artystów znajduje się ceniona artystka z terenu Pienin - Ewa Walkowska - sopranistka, o d kilku lat angażująca się w rozwój lokalnej kultury, współpracująca na stałe z Centrum Kultury i Promocji w Szczawnicy.