Przejdź do stopki

Najbardziej widowiskowy i malowniczy Redyk w Polsce już za Nami!

Najbardziej widowiskowy i malowniczy Redyk w Polsce już za Nami!

Treść

Góralskie tradycje to niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe, które w Pieninach przetrwało do dziś. Redyk Jesienny w Szczawnicy to wyjątkowe połączenie pracy pasterskiej z celebracją kulturalną. Nasze owieczki powróciły już z pienińskich hal do swoich gospodarzy.

Podczas pierwszego dnia, już 11 października, wprowadziliśmy Was w magiczny świat Górali Pienińskich podczas naszego wyjątkowego i barwnego święta Redyk Jesienny w Szczawnicy.

Na scenie plenerowej pod PKL Palenica rozbrzmiały góralskie nuty, śpiewy i tańce. A Wy mieliście okazje na bliskie spotkanie z tradycją.

Czekał na Was: pokaz pucenia oscypka- spotkanie z Bacą Wiesławem Hrycem, który opowiedział, jak wygląda życie na bacówce.  W tematykę pasterstwa wprowadził Was Dyrektor Regionalnego Związku Hodowli Kóz i Owiec- pan Jan Janczy. Odbył się pokaz instrumentów pasterskich w wykonaniu znakomitego Andrzej Budz. Mogliście zobaczyć sztukę Jana Malinowskiego " Wesele. cz.1 na Bacówce", podczas której poznaliście tradycje i zwyczaje górali.

Odbyły się także występy:   Kapela Wyhajtani, Zespół Góralski Naso Gròmada ze Scownic, Zespół Pieśni i Tańca ,,Pienińskie Wiyrchy'' z Kroscienka nad Dunajcem, Zespół Regionalny ,,Małe Pieniny"
 z Krościenka nad Dunajcem, Megitza, Turnioki. Atrakcja był także redyk bacy Klimowskiego, który w tym czasie przechodził przez Szczawnicę.

W sobotę Święty Michał zadzwonił dzwoneczkami, a baca wraz z juhasami paradnie poprowadził piękny kierdel przez ulice miasta. Właśnie tu, w samym sercu Pienin rozbrzmiał góralski śpiew, muzyka, beczenie owieczek.

Barwny pochód rozpoczął się o 13.00 przemarszem Banderia Konna ISKRA Dolina Dunajca A na wozach taborowych mknęły góralskie zespoły dziecięce. Pędzący kierdel owiec prowadził dumnie baca, Andrzej Majerski wraz z innymi bacami, juhasami, honielnikami, psami pasterskimi przy akompaniamencie góralskiej muzyki Kapela Jaworcanie W pochodzie uczestniczyli także pienińscy górale w regionalnych strojach oraz gościnnie górale z różnych zakątków Polski.To niezwykle magiczny moment, kiedy tradycja, pieniński krajobraz stworzyły spektakularne widowisko.

Uroczysty pochód zakończył się przy końcowej przystani Flisackiej, gdzie odbyła się impreza plenerowa, podczas której można było podziwiać góralski folklor, skosztować regionalnych przysmaków, poznać sztukę tego regionu i znakomicie się bawić podczas występów artystycznych.

O godzinie 14.00 rozbrzmiał dźwięk trombity, którym Zbigniew Przychodzki dał sygnał zejścia owiec i rozpoczęcia części artystycznej.  Scena rozbrzmiałą wspaniałą muzyką i zatętniła tańcem. Wydarzenie prowadzili Agnieszka Ciesielka oraz Artur Majerczak Wpierw widzowie mogli posłuchać góralskiej muzyki Łuku Karpat w wykonaniu kapeli Jaworcanie, a później na scenie pojawił się Zespół Cornodunajcanie. Na scenie wystąpił także znakomity Future Folk z muzyką spod samych Tatr. A Gwiazdą wieczoru był zespół  Enej Muzycy zapewnili znakomitą ucztę muzyczną.

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich wspierających i zaangażowanych, bez których to wydarzenie nie byłoby tak wspaniałe!

 Szczególne podziękowania dla Bacy Andrzeja Majerskiego za przeprowadzenie redyku, a także dla Burmistrza MiG Szczawnica Bogdan Szewczyk za wspólną organizację wydarzenia oraz Zastępcy Burmistrza Tomaszowi Moskalikowi, Sekretarzowi Tomaszowi Ciesielce, Skarbnikowi Marcie Brząkale, Anecie Dusik za wsparcie promocyjne i medialne.

Dziękujemy:

-za objęcie Patronem Honorowym wydarzenia Marszałkowi Województwa Małopolskiego Łukaszowi Smółce oraz Staroście Tomaszowi Hamerskiemu -Powiat Nowotarski.

- za współpracę:

Spływ Dunajcem - flisacy– prezes Jerzy Regiec, Hotel Jan*** Piotr Giemza, Regionalny Związek Hodowców Kóz i Owiec w Nowym Targu- dyr. Jan Janczy

 - za wsparcie finansowe:

Małopolska Organizacja Turystyczna, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, PKL Polskie Koleje Linowe, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Krakowie, PKO Bank Polski, Restauracja Pod Siekierkami, Karczma u Polowacy, Przedsiębiorstwo Kamieniarskie Wolski, Gościniec Zaskalnik

 -Fundatorom nagród w konkursie organizowanym podczas wydarzenia:

Hotel Maria & Spa, PKL Palenica, Szczawnica Park Resort & Spa, Termy Gorący Potok, Port Pienin

-Fundatorom słodkości dla zespołów: Cukiernia Piotrowscy oraz Eglander Caffe

- Stowarzyszeniom działającym na terenie Miasta i Gminy Szczawnica za udział w wydarzeniu i kultywowanie tradycji naszego regionu:

Pieniński Oddział Związku Podhalan w Szczawnicy, Koło Gospodyń Wiejskich w Jaworkach, TPSP w Szczawnicy

- Patronom medialnym:

RRMF FM, Radio Alex, TVN, Gazeta Krakowska, TVP3

Hasające Zające - góry i podróże, Tygodnik Podhalański, Pieniny24.pl

Pieninyinfo.pl, Podhale24.pl, Góral Info, MojePieniny.pl

- Dziękujemy wszystkim zaangażowanym służbom, które zadbały o bezpieczeństwo:

Straż Miejska w Szczawnicy, Podhalańska Grupa Poszukiwawczo Ratownicza, Policja

Osp Szczawnica, OSP Jaworki, OSP Szlachtowa, GP GOPR Sekcja Szczawnica, Firma ochroniarska Gryf

-całej obsłudze technicznej:

Maciej Nenko - Technika Estradowa, Soundlight Stage, HAJAN

-wielkie podziękowania za pomoc dla pracowników Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szczawnicy.

-Podziękowania również dla: wolontariuszy SP1 z panią Agnieszką Szepielak na czele.

-prowadzącym wydarzenie: Agnieszce Ciesielce oraz Arturowi Majerczakowi- byliście wspaniali!

-wszystkim zespołom i występującym.

Dziękujemy, że byliście z Nami:

BBanderia Konna ISKRA Dolina DunajcaFFundacja Mapa PasjiNadleśnictwo Krościenko Lasy Państwowe, PPSONI Koło w Szczawnicy, ŚDŚ Perła, PUTW w Szczawnicy, Kołom Gospodyń z Grywałdu, Krośnicy, Kluszkowiec, Trybsza, Tylmanowej, Szkołom Podstawowym nr. 1, 2 w Szczawnicy i Szlachtowej oraz Liceum Ogólnokształcącemu im. Stefana Żeromskiego Krościenko n/D. Animaniak- Animacje dla dzieci, Darek Dziedzina, Rodzina Zachwiejów Bulisiów - wszystkim wystawcom.

- Fotografom:

Piotr Stępniewski HM LAB ( za oprawę graficzną)

Sebastyon Fotografia, Zbigniew Lach,. Bartłomiejowi Jureckiemu

transmisja online Zdzisław Salis

 za udostępnienie terenu P.H.U "Piaski" Investments Sp.z.o.o

 Daniel Pełczak, Kamil Ciesielka, MKS Moto- Pasja

Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji wydarzenia, a których nie wymieniliśmy.

Dziękujemy mieszkańcom za uczestnictwo w pochodzie w strojach regionalnych.

Dziękujemy, że byliście z Nami  podczas Największego i Najpiękniejszego Redyku Jesiennego w Szczawnicy! Było pięknie, barwnie i wyjątkowo.