Przejdź do stopki

Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

Treść

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy corocznie 11 listopada, aby upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918). Odzyskiwanie niepodległości było długim procesem, dlatego mieszkańcy Szczawnicy pamiętają o tej ważnej dacie i uroczyście obchodzą rocznicę odzyskania wolności. W tym roku przypada 106. rocznica tego wydarzenia.


11 listopada w godzinach porannych, mieszkańcy Szczawnicy, władze samorządowe Miasta i Gminy, przedstawiciele instytucji, lokalnych stowarzyszeń, szkół oraz przedszkoli zgromadzili się na starym placu kościelnym, przy pomniku, aby oddać hołd wszystkim, którzy walczyli o wolną Ojczyznę.


Bogdan Szewczyk Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, wraz z Martą Brzękałą Skarbnik Miasta i Gminy Szczawnica, złożyli wiązankę pod pomnikiem Poległych. Następnie swoje wiązanki złożyli przedstawiciele: Rady Miasta i Gminy Szczawnica, Pienińskiego oddziału Związku Podhalan, Centrum Kultury Sportu i Promocji w Szczawnicy, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczawnicy, Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szczawnicy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnicy, Nadleśnictwa Krościenko, Sekcji Operacyjnej GOPR w Szczawnicy, Przedstawiciele PTTK oddział Szczawnica, Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya, Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n/D, Centrum Kształcenia i Wychowania  OHP w Szczawnica-Jabłonce, Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy, Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy, Szkoły Podstawowej w Szlachtowej, Miejskiego Przedszkola Publicznego w Szczawnicy, Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek, Polskiego Stowarzyszania Na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Szczawnicy,  Pienińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Szczawnicy i Akcji Katolickiej o/Szczawnica.

Uroczystości uświetnił montaż słowno-muzyczny laureatów konkursów ostatnio organizowanych przez szkoły z terenu Miasta i Gminy Szczawnica: Recytatorskiego „Bądź dumny, jesteś Polakiem” Organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 im ks. prof. Józefa Tischnera oraz Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej- organizowanego przez Szkołę Podstawową w Szlachtowej im. Jana Pawła II.

Jako pierwsze wystąpiły uczennice Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy. Wiersze zaprezentowali: Zofia Bańkosz, Dagmara Słowik a piosenkę p.t. „Ojczyzno ma” zaśpiewała Karolina Tokarczyk. Po nich uczniowie Szkoła Podstawowa nr 2 imienia ks. prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy zaprezentowali kolejne wiersze i piosenki. Wystąpił Michał Niegłos i Emilia Kaliciecka. Następnie wystąpili uczniowie SP im. Jana Pawła II w Szlachtowej: Daria Szczepaniak, Wiktor Dulak i Natan Gardoń. Jako ostatnia wystąpiła z utworem „123 lata” zdobywczyni Grand Prix Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica na 26 festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej- Emila Kaliciecka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy.


Po występach uczniów członkowie szczawnickiego oddziału Związku Podhalan odczytali Apel Poległych. Wiązanki pod krzyżem złożył Jan Hamerski Senator Rzeczpospolitej Polskiej, Tomasz Hamerski - Starosta Nowotarski, władze Samorządowe  Miasta i Gminy Szczawnicy, Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan, Szczawnica - Centrum Kultury, Sportu i Promocji oraz Przedstawiciele Koła Prawa i Sprawiedliwości w Szczawnicy.
 

Po uroczystościach na starym placu kościelnym delegacje wraz z pocztami sztandarowymi udali się do kościoła parafialnego na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Rocznicowe nabożeństwo uświetnił występ Orkiestry Dętej OSP w Szczawnicy.