Przejdź do stopki

Czad – cichy zabójca

Czad – cichy zabójca

Treść

Czad – cichy zabójca

Mamy aktualnie półmetek sezonu grzewczego, co za tym idzie należy pamiętać  o podwyższonym ryzyku pojawienia się przypadków zatruć tlenkiem węgla zwanym potocznie czadem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem bezbarwnym i bezwonnym w konsekwencji niewyczuwalnym dla człowieka.

Przyczyną tragedii może być zaniedbana, wadliwa instalacja odprowadzania spalin, jak również niewłaściwe eksploatowanie urządzeń grzewczych w tym pieców. Poniżej kilka wskazówek jak skutecznie zapobiegać zatruciu czadem:


•    Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać stan techniczny wszelkiego rodzaju urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń lub wody, a przede wszystkim urządzeń gazowych.


•    Nie zapomnij o dokonaniu okresowego przeglądu komina. Przypominamy, że zgodnie  z obowiązującymi przepisami właściciele i zarządcy obiektów budowlanych, w tym bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych mają obowiązek okresowej kontroli (co najmniej raz w roku) stanu technicznego  instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.


•    Zadbaj o  odpowiedni dopływ odpowiedniej ilości powietrza, w tym szczególnie do kotłowni, do łazienek oraz kuchni i innych pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze.


•    Nie  zatykaj otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza ani kratek wentylacyjnych.


•    Rozważ zamontowanie czujnika dymu i tlenku węgla w pomieszczeniach, w których użytkowane są urządzenia służące do podgrzewania wody i/lub ogrzewania pomieszczeń. Takie urządzenie kosztuje kilkadziesiąt złotych, a może uratować życie.