Przejdź do stopki

OGŁOSZENIE.

OGŁOSZENIE.

Treść

Wdrażanie programu ochrony powietrza

Projekt pt.: „Poprawa jakości powietrza na terenie Miasta i Gminy Szczawnica poprzez zatrudnienie ekodoradcy”, współfinansowany w ramach Programu: Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Działania: Wdrażanie Programu ochrony powietrza, przy wsparciu finansowym Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wartość dofinansowania z Funduszy Europejskich: 474 458,87 PLN

Wydatki ogółem: 558 186,90 PLN

Cele projektu

Realizacja projektu umożliwi osiągnięcie celu transformacji energetycznej oraz wdrożenie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji i zmniejszenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu, a także ograniczenia emisji CO2 poprzez prowadzenie działań doradczych i informacyjno-edukacyjnych w zakresie OZE, efektywności energetycznej, źródeł ogrzewania, programów dofinansowania, uchwały antysmogowej, oszczędności wody, wykorzystania deszczówki, zieleni miejskiej, pomoc dla mieszkańców w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie i ich rozliczaniu.

 

Działania zaplanowane w ramach projektu

 

Miasto i Gmina Szczawnica w ramach realizacji przedmiotowego projektu podejmie działania mające na celu poprawę jakości powietrza na terenie naszej gminy. Projekt zakłada realizację następujących zadań :

•Zatrudnienie ekodoradcy – zatrudniony zostanie ekodoradca w wymiarze 1 pełnego etatu na 36 miesięcy, którego zadaniem będzie m.in. prowadzenie działań doradczych oraz informacyjno-promocyjnych dla mieszkańców Gminy, pozyskiwanie środków zewnętrznych przeznaczonych na ochronę powietrza, świadczenie pomocy osobom dotkniętym ubóstwem

energetycznym, mobilizacja mieszkańców do korzystania z dostępnych instrumentów finansowych, umożliwiających przeprowadzenie termomodernizacji budynku lub wymianę źródła ciepła, aktualizacja bazy ZONE.

•Prowadzenie lokalnych akcji informacyjno-edukacyjnych - projekt zakłada przygotowanie  akcji informacyjno-edukacyjnych oraz spotkań z grupami opiniotwórczymi, mającymi na celu uświadomienie społecznościom lokalnym stopnia zanieczyszczenia środowiska, zagrożeń zdrowotnych, jakie powoduje oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, przedstawienie korzyści z wymiany nieefektywnych kotłów czy instalacji OZE.

•Prowadzenie stacjonarnego punktu obsługi mieszkańców - w budynku

Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica zostanie przygotowany stacjonarny punkt obsługi mieszkańców, który będzie otwarty minimum 96 godzin w miesiącu (min. jeden dzień w tygodniu przez 8 godzin zegarowych.

•Analiza, monitoring i przeciwdziałanie problemowi ubóstwa energetycznego w gminie - ekodoradca w ramach swoich działań będzie analizował, monitorował i przeciwdziałał problemowi ubóstwa energetycznego w gminie poprzez przygotowanie i monitorowanie oraz prowadzenie bazy danych oraz koordynację wsparcia dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym poprzez m.in pomoc w uzyskaniu dofinansowań, edukację w

zakresie oszczędności energii, pomoc w uzyskaniu pomocy prawnej, zakup drobnych akcesoriów zwiększających oszczędność energii i wody w gospodarstwie domowym.

•Analiza i zarządzanie zużyciem energii w budynkach użyteczności publicznej - w ramach zadania zostanie przygotowana analiza, mająca na celu wskazanie możliwości poprawy efektywności energetycznej, możliwość zastosowania nowoczesnych technologii wpływających na redukcję emisji gazów cieplarnianych, możliwość zastosowania OZE wraz z zakupem aplikacji internetowej umożliwiającej gromadzenie i monitorowania zużycia energii w budynkach użyteczności publicznej. Na podstawie przygotowanej dokumentacji oraz prowadzonych działań będą aktualizowane dane w bazie CEEB, co pozwoli na pogłębioną i kompleksową analizę zużycia energii w obiektach.

•Zakup sprzętu do wsparcia prowadzonych działań doradczych, edukacyjnych i inwentaryzacyjnych - ekodoradca zostanie wyposażony w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań związanych poprawą jakości powietrza t.j. miernik wilgotności drewna, który służy do pomiaru stopnia wysuszenia drewna przeznaczonego do spalania, kamera termowizyjna służąca do identyfikacji konieczności przeprowadzenia działań termomodernizacyjnych w odniesieni do budynków publicznych jak i mieszkalnych oraz mirnik jakości powietrza z wyświetlaczem prezentujący bieżące wyniki pomiarów.

Kto jest odbiorcą projektu?

Projekt skierowany będzie przede wszystkim do mieszkańców Miasta i Gminy Szczawnica. Przedstawienie szerszemu gronu lokalnej społeczności korzyści płynących z poprawy jakości powietrza na terenie naszej miejscowości spowoduje korzystny wpływ na podejmowane działania. Kolejną grupą odbiorców będą przedsiębiorcy. Skierowanie do nich kampanii

promującej ograniczenie emisji i zmniejszenie stężenia zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu pozytywnie wpłynie na gospodarkę w naszym regionie, co przyczyni się na korzystny wpływ dla tych przedsiębiorców. Ostatnim odbiorcom projektu będzie Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, który poprzez zatrudnienie ekodoradcy spełni obowiązek inwentaryzacji źródeł ciepła i budynków. ekodoradca wspomoże również urzędników w uświadamianiu lokalnej społeczności i przekonywaniu do podjęcia działań związanych z poprawą jakości powietrza.

 

Okres wdrażania projektu

Projekt zostanie realizowany w okresie 01.07.2024 r – 30.06.2027 r.

 

#FunduszeEuropejskie