II Ogólnopolska Konferencja Osuwiskowa
Treść
W dniach 14-17 maja 2019 r. w Szczawnicy odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Osuwiskowa – O!suwisko. Pod Patronatem Honorowym: Wiceprezesa rady Ministrów- Beaty Pani Szydło, Ministra Infrastruktury - Pana Andrzeja Adamczyka, Głównego Geologa Kraju i Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa - Pana Mariusza Oriona- Jędryska, Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa- Pana Marka Kubiaka i Głównego Geodety Kraju- Pana Waldemara Izdebskiego.
W skład komitetu Honorowego min. oprócz wojewodów: Małopolskiego i Podkarpackiego oraz Marszałków Województw: Małopolskiego, Podkarpackiego i Śląskiego wchodził również Starosta Nowotarski Pan Krzysztof Faber i Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Pan Grzegorz Niezgoda.
W imieniu włodarza miasta gości zgromadzonych powitał zastępca burmistrza Grzegorz Czaja, który podkreślił w swoim wystąpieniu, że: „Problematyka związana z osuwiskami jest ważnym elementem badań i zagadnień geologicznych, która dotyka nas wszystkich, także mieszkańców terenów górskich. Gmina Szczawnica jako teren z urozmaiconą budową geologiczną często spotyka się z problemem osuwania terenu zarówno w procesach inwestycyjnych, podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych oraz w pracach planistycznych. W ramach systemu ochrony przeciw osuwiskowej SOPO na terenie naszej gminy odnotowano wiele różne sklasyfikowanych osuwisk. Jak wiemy tematyka związana z badaniem, monitorowaniem i prognozowaniem osuwisk czy też metodyka ich zabezpieczania jest istotna dla bezpieczeństwa społecznego jak i planowania jakichkolwiek inwestycji, dlatego cieszę się, że II Ogólnopolska Konferencja Osuwiskowa O!suwisko została zorganizowana właśnie w Szczawnicy”
Konferencja O!SUWISKO jest skierowana zarówno do osób związanych bezpośrednio z usuwaniem skutków ruchów masowych na poziomie samorządów, administracji rządowej, służb zarządzania kryzysowego, jak i przedsiębiorstw geologicznych, instytucji zajmujących się projektowaniem i wykonywaniem infrastruktury na terenach objętych ruchami masowymi oraz wspomagających te jednostki – instytutów badawczych i wyższych uczelni oraz przedstawicieli firm operujących w branżach związanych z tematyką konferencji.
Problematyka konferencji będzie dotyczyła osuwisk, a w szczególności:
- przyczyn ruchów grawitacyjnych w świetle teorii i modeli
- modeli ruchów grawitacyjnych w zależności od kształtu powierzchni poślizgu
- zagadnień metodycznych i teoretycznych w typologii osuwisk
- metod badawczych powierzchniowego i wgłębnego rozpoznania osuwisk
- systemów rejestracji osuwisk w Polsce i na świecie
- rejestracji i kartografii osuwisk w ramach projektu System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO)
- monitoringu osuwisk (powierzchniowego, wgłębnego, bezpośredniego, zdalnego)
- sukcesów i porażek zastosowania zdalnych metod do rozpoznania ruchów grawitacyjnych
- zagrożeń osuwiskowych w kontekście zagospodarowania przestrzennego
- zagrożeń osuwiskowych obiektów inżynierskich, zabytkowych i innych
- rozwoju osuwisk w nawiązaniu do danych historycznych i datowań
- prognostyki i oceny ryzyka
- sposobów i trwałości zabezpieczenia terenów objętych osuwiskami
- zagadnień legislacyjnych i prawnych związanych z rozpoznaniem osuwisk