Przejdź do stopki

Mołdawianie w Szczawnicy

Mołdawianie w Szczawnicy

Treść

Od 14 do 19 grudnia br. na „Obozie galicyjskim dla dzieci i młodzieży” przebywa w naszym mieście ponad trzydziestoosobowa grupa młodych mieszkańców Mołdawskiej Republiki Naddniestrzańskiej polskiego pochodzenia wraz z opiekunami. Organizatorami projektu, który został dofinansowany przez Senat RP i Ambasadę RP w Kiszyniowie, jest Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Tyraspolu. Projekt nosi nazwę „Spotkanie z kulturą, tradycją, sztuką i górami”.

Dzięki spontanicznemu porozumieniu się wielu podmiotów, m.in: Fundacji A. Mańkowskiego i Grupy Thermaleo i Uzdrowisko Szczawnica S.A., Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica Oddziału Pienińskiego Związku Podhalan, Oddziału Pienińskiego PTTK w Szczawnicy, MOK, Szkoły Podstawowej nr 1 i innych, udało się uatrakcyjnić pobyt naszych krajan z Naddniestrza.

Goście m.in. w niedzielę wyszli na Wysoką (mimo trudnych warunków na trasie!), a wieczorem odwiedzili siedzibę Związku Podhalan na Sewerynówce. Tam serdecznie przywitani przez prezes Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan- Elżbietę Wiercioch wraz z wiceprezesem Tomaszem Ciesielką, poznali góralski folklor w wykonaniu Zespołu „Szlachtowianie” i Kapeli Jaśka Kubika z Krościenka n/D. oraz z recytacji swoich gwarowych wierszy przez poetę Andrzeja Dziedzinę Wiwra. Zostali także obdarowani książkami, ufundowanymi przez kl. VIII SP Szlachtowa, a przekazanymi przez członków zespołu. Sami także wystąpili z polskimi piosenkami.

Następnego dnia, wraz z przewodnikiem PTTK Stanisławem Błażusiakiem, przeszli się Drogą Pienińską rozwiązując Quest z zagadkami i zostali poczęstowani gorącą herbatą i ciastem przez administratora Schroniska „Orlica”. Poznali także smak wód szczawnickich wizytując Pijalnię Wód Mineralnych przy Placu Dietla. Mieli również możliwość sprawdzenia stanu swojego uzębienia odpowiadając na zaproszenie Gabinetu Stomatologicznego p. Barbary Kalaty – Gurgul.

We wtorek zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza, autora Trylogii, której akcja wielokrotnie rozgrywa się właśnie na terenach Naddniestrza. Pan dyrektor Paweł Sypek oprowadził młodzież po obiekcie, zorganizował sportowe współzawodnictwo oraz zaprosił na obiad z deserem ufundowany przez Radę Rodziców.

Wieczorem, dla członków „Obozu Galicyjskiego”, w pensjonacie „Wincentówka” została zorganizowana polska wigilia – z czytaniem Pisma Św., łamaniem się opłatkiem, składaniem sobie życzeń i degustacją tradycyjnych potraw wigilijnych. Przybył na nią także przedstawiciel władz samorządowych Szczawnicy – sekretarz miasta p. Tomasz Ciesielka, który w imieniu burmistrza p. Grzegorza Niezgody i własnym złożył gościom z Mołdawskiej Republiki Naddniestrzańskiej najlepsze życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne oraz przekazał każdemu w prezencie książki „Na szczawnickim deptaku” autorstwa Barbary Węglarz. Młodzież otrzymała także paczki ufundowane przez sponsora – firmę Markopol i Lotos, a spotkanie uatrakcyjniła wizyta i życzenia góralskiej kapeli Białopotocanie i wspólne śpiewanie kolęd.

Dzisiaj nasi rodacy z dalekich stron wybierają się na podbój Trzech Koron i może uda im się zwiedzić zamek w Niedzicy, a jutro czeka ich powrót do kraju.

 Bardzo miło było nam poznać Polaków z Tyraspola i Raszkowa, i wierzymy, że to nie ostatnia ich wizyta w naszym mieście.