Przejdź do stopki

Upamiętnienie poległych

Upamiętnienie poległych

Treść

Na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy dnia 21 lutego 2020 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca poległych  na  Przysłopie partyzantów AK.

O tragicznych wydarzeniach z lutego 1944 r. opowiedział Pan Marek Misztal - Prezes Oddziału PTTK w Szczawnicy, przybliżając historię zastrzelonych żołnierzy.

Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Pan Grzegorz Niezgoda w krótkim przemówieniu podkreślił bohaterstwo młodych ludzi, którzy w godzinie próby nie zawahali się oddać swojego życia za Ojczyznę. Zwracając się do zgromadzonej młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy i Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n/D,  podziękował za pamięć i szacunek jakim darzą grób poległych bohaterów. Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek pod pomnikiem poległych i  wspólnym  odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Ze sztandarem przybyła również Grupa Rekonstrukcyjna „Błyskawica”.

 

Coś z historii…

21 lutego 1944 Niemcy zorganizowali obławę. Oddział dowodzony przez „Zawiszę” został zaskoczony przez Niemców około 7 rano w domu Walkowskiego na Przysłopie. Zginęło 5 partyzantów oddziału „Wilk”: pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek”, strz. Jan Rogal ps. „Żbik”, strz. Józef Rogal ps. „Strzała”, strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk, strz. Franciszek Klimowski ps. „Wicher”.

Polegli partyzanci spoczywają na cmentarzu parafialnym w Szczawnica (pod Huliną). Śmierć partyzantów upamiętnia pomnik znajdujący się na przełęczy. W walce z partyzantami zginęło w tym dniu trzech Niemców, w tym gestapowiec Franz Maywald, oprawca z Palace.

 

Zdjęcia