Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 2024 – relacja
Treść
Dni Przyjaźni Polsko- Węgierskiej.
Za nami wspaniały weekend podczas, którego odbyły się Dni Przyjaźni Polsko- Węgierskiej.
Corocznie wydarzenie to okazja do przypomnienia wspólnej węgiersko – polskiej historii na przestrzeni wieków, a także możliwość prezentacji kultury obu narodów.
Uroczystości obfitowały w wiele atrakcji. Już od południa, w sobotę, w Parku Dolnym najmłodsi mogli skorzystać ze strefy dla dzieci, w ramach której odbywały się animacje polsko- węgierskie, przygotowane przez Animaniak - Animacja Dzieci, były także dmuchańce, wata i popcorn.
Mieszkańcy, turyści oraz zaproszeni goście mieli okazje posłuchać jazzowego brzmienia w wykonaniu zespołu New Market Jazz Band.
Następnie dla gości zorganizowano uroczysty przejazd wozem taborowym, dorożkami w asyście Józefa Szalaya z małżonką, hajduków, kapeli góralskiej na Plac Dietla. Tam zebranych gości, na scenę zaprosił Józef Szalay, a wszystkich przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica. Następnie na scenie pojawił się Konsul Generalny Węgier dr. Tibor Gerencsér.
Znakomita muzyka, taniec, śpiew artystów to jeden z punktów bogatego programu. Można było także odwiedzić stoiska z kuchnią węgierską, pienińską, karpacką, spiską, a także spróbować ciasta flisackiego, czy też skosztować wybornych węgierskich win.
Na scenie zawitali znakomici artyści zarówno z Polski, jak i Węgier. Taniec i śpiew góralski zaprezentowały pienińskie zespoły regionalne tj.:
Zespół Góralski Naso Gròmada ze Scownic , Zespół Regionalny ,,Małe Pieniny" z Krościenka nad Dunajcem oraz Zespół Pieśni i Tańca ,,Pienińskie Wiyrchy'' z Krościenka nad Dunajcem
Ludowe pieśni krajów bałkańskich i słowiańskich przedstawiła grupa Prasłowianki.
Z kolei na scenie zawitał Sonivius Vappae- zespół węgierski inspirowany głównie średniowieczną i ludową muzyką węgierską, który porwał wszystkich do tańca.
Na zakończenie wieczoru na scenie z góralską muzyką pojawiła się Kapela Jaworcanie.
Podczas sobotnich uroczystości była także okazja do spróbowania pysznej węgierskiej kuchni, przygotowanej przez Węgierskie Specjały
Kuchnię regionalną zaprezentowały Koła: Koło Gospodyń Wiejskich w Jaworkach oraz Koło Gospodyń Wiejskich Trybsz .
Można było także odwiedzić stoisko Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec wraz z ciastem flisackim.
Nie zabrakło także doskonałych węgierskich win z Winiarni Magyar BORHAZ, która jest największym importerem win węgierskich na południu Polski.
Natomiast w niedzielę, o godzinie 11:30 nastąpiło uroczyste złożenie wiązanek przez delegacje pod pomnikiem Janosa Esterhazy’ego.
O 12:00 odbyłą się uroczysta Msza Święta, w kościele parafialnym p.w. św. Wojciecha w intencji narodu polskiego i węgierskiego. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz ulicą Jana Wiktora pod pomnik Józefa Szalaya.
Natomiast o 14:00 odbyła się wystawa wraz z prelekcją w Dworku Gościnnym poświęconą Świętej Jadwidze Królowej, której 650. rocznica urodzin przypada w tym roku.
Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie tych wyjątkowych dni.
fotorelacja Sebastyon Fotografia