Przejdź do stopki

Benefis Roberta Majerczaka – wieczór pełen wzruszeń i wspomnień

Benefis Roberta Majerczaka – wieczór pełen wzruszeń i wspomnień

Treść

Był to wieczór pełen emocji, wzruszeń i pięknych wspomnień o człowieku, który swoją pasją i talentem zasłużył się kulturze górali pienińskich. Robert Majerczak– wybitny kaletnik, aktor teatralny, a przede wszystkim wieloletni kierownik Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Pieniny", doczekał się wyjątkowego benefisu. 

Uroczystość odbyła się 16 marca w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu, gromadząc licznych przyjaciół, współpracowników i przedstawicieli świata kultury. 

Robert Majerczak to postać niezwykle zasłużona dla regionalnej kultury Pienin. Jego działalność jako kierownika zespołu „Pieniny” przyniosła liczne sukcesy – dwukrotnie zdobył z zespołem Brązową Ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, otrzymał także prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga oraz Srebrne Żywieckie Serce na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu.  

Jego indywidualne osiągnięcia są równie imponujące – wśród wielu trofeów i wyróżnień najcenniejsze jest pierwsze miejsce za solowy śpiew na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

Uroczystość pełna ciepłych słów i podziękowań

Podczas benefisu nie zabrakło wyjątkowych gości, którzy złożyli jubilatowi podziękowania i wyrazy uznania. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicemarszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, poseł Anna Paluch, starosta nowotraski Tomasz Hamerski, Bogdan Szewczyk burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica oraz Katarzyna Mastalska dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy. Gratulowali także przedstawiciele Związków Podhalan, Teatru Amatorskiego działającego obecnie przy CKSiP w Szczawnicy i Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca "Pieniny".

Spotkanie poprowadził Piotr Gąsienica, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.  

Symboliczny początek – wernisaż wystawy

Benefis rozpoczął się wernisażem wyjątkowej wystawy „Czas naświetlania/Czas wywoływania. Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku”, która wprowadziła uczestników w klimat dawnych czasów i pozwoliła spojrzeć na kulturę góralską przez pryzmat historii.  

Najserdeczniejsze życzenia

Robertowi Majerczakowi życzymy zdrowia, niesłabnącej pasji oraz kolejnych lat pełnych muzyki, sztuki i miłości do kultury góralskiej. Niech ten benefis będzie pięknym podsumowaniem dotychczasowej drogi, ale także motywacją do dalszych działań na rzecz dziedzictwa Pienin!